Lastury

Posted on Srpen 8, 2011

Lastury jak již bylo řečeno, jsou vápenatou schránkou mořských mlžů, které patří do skupiny měkkýši. Lastury tvoří dvě nejčastěji vějířovité části, které k sobě spojuje rameno v horní části lastury a také pevné vazivo mlže uvnitř lastury. Obě misky k sobě těsně zapadají i přes to, že okraj obou misek je lemován vroubkováním a mnoha zvlněnými žebry. Mlži a jejich lastury jsou rozděleny do čeledí, déle podčeledí a poté na jednotlivé druhy.

Lastury hřebenatky

Lastury hřebenatky patří do čeledi mlžů Hřebenatkovití (Pectinidae) a tato čeleď je jedna z nejznámějších lastur. Vějířovité misky lastury hřebenatky jsou k sobě spojeni svalstvem, které je v gastronomii považováno za velkou pochoutku, a hřebenatky jsou součástí menu prestižních restaurací. My se však zaměříme na samotnou lasturu hřebenatky, která je zajímavá nejen svým vzhledem, ale také způsobem života, kdy lastury rodu pecten se vlně pohybují po mořském dně tak, že svaly otvírají a sklapávají k sobě obě misky a tím lastura vytváří zajímavý skákavý pohyb. Tímto pohybem také unikají před svými největšími nepřáteli, hvězdicemi. Lastury hřebenatky jsou rozšířené téměř po celém světě

mušle lastura ulita pecten

Lastury na obrázku patří do skupiny pecten. Lastury patřící do této skupiny jsou velmi oblíbenou pochoutkou nejen u lidí, ale také u ostatních mořských dravců, například u hvězdic. Na obrázku vidíte lasturu Hřebenatka středomořská (Pecten meridionalis)


Ostnovky, zajímavé lastury

Zajímavé lastury jsou postníky, jejichž misky jsou pokryty dutými ostny a výstupky. Ostnovky patří do čeledi Ostnovkovití (Spondylidae) a druhy této čeledi se vyskytují v teplých tropických mořích trvale přichyceni k pevnému podkladu, například ke kameni či korálu, ke kterému se přilepí již v raném věku. Zajímavé na této lastuře je to, že délka jejich ostnů závisí na prostředí, ve kterém lastury ostnovky žijí. Tedy v místě, kde je lastura chráněna, jsou ostny na jejím povrchu kratší než v místech, kde je lastury vystavena a nechráněna okolními kameny či korály.

mušle lastura ulita ostnovka

Lastura Ostnovka královská (Spondylus regius) žije připevněna k pevnému podkladu celý život. Lastury ostnovky dorůstají velikosti přibližně do 10 cm a velmi krásné lastury nakoupíte na e-shopu Naturshop.cz.


Lastury zelovky

Lastury zelovky jsou oproti většině lastur nesouměrné. Zejovky mají většinou bílou až smetanovou barvu a jsou velmi rozšířené po celém světě na mělčinách. Zajímavost na těchto lasturách je to, že jsou schopny se pohybovat a i plavat otevřením a sklapnutím misek podobně jako hřebenatky.

mušle lastura ulita lima

Lastura Zejovka, kterou vidíte na obrázku má lehký žlutavý nádech, který ovšem není stálý a tento žlutavý barevný tón postupem času bledne a lastura zelovka zbělá. Na obrázku Zejovka pacifická (Lima vulgaris).


Lastury luciny

Lastury luciny žijí většinou v teplých mořích a na mělčinách zahrabané v písku či v bahnitém pobřeží Indopacifické oblasti, Tanzanie či teplá pobřeží střední a jižní Ameriky. Tyto lastury mají pevné misky schránky a oproti jejich velikosti mají poměrně malý spoj.

mušle lastura ulita luciny

Lastura Lucina tygrovaná (Codakia tigerina) na obrázku, má velikost okolo 9cm a je tedy poměrně velká. Lasturu tvoří dvě silnostěnné misky, které k sobě těsně přiléhají.


Lastury perlorodky

Perlorodky jsou oválné lastury, které mají silné, ale křehké misky nepravidelného nebo oválného tvaru. Tyto misky jsou ve vnitřní části pokryty perletí, kterou mlž produkuje. Jméno tyto mořské lastury dostaly od jejich schopnosti produkovat něco tak kouzelného, jako jsou perly. A přitom perly jsou jen takový omyl přírody, kdy do vnitřku lastury vnikne například zrnko písku, které tím, jak mlž produkuje perleť je obalováno, až ze zrnka písku vznikne nádherná perla. Perlorodky obývají pobřežní mořské vody, jejich příbuzné perlotvorky pak sladké vody. Perlorodky i perlotvorky jsou dnes chovány uměle díky jejich schopnosti produkovat perly.

mušle lastura ulita perlorodka

Perlorodka (Pteria penguin , která pochází z oblasti Indopacifiku (oblast přechodu indického a pacifického oceánu od Asie po Austrálii včetně pobřežních moří). Na misce lastury je vidět nejen překrásná perleť, ale také neutvořená perlička na spodní straně jedné z misek. Povrch perlorodky je uměle vybroušen do perleťového lesku.

Naturshop.cz -  internetový obchod mušle, lastury, ulity


Veškeré texty a fotografie jsou majetkem Naturshop.cz, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou.
Kopírování textů  je bez souhlasu majitele zakázáno. © Naturshop.cz)


Comments are closed